PKO Bank Polski zaprasza na 8. Bieg „Tropem Wilczym”

Tysiące uczestników w 365 miastach w Polsce i na świecie wezmą udział w Biegu „Tropem Wilczym”, który w tym roku wystartuje 1 marca. Po raz kolejny partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski. W wybranych miastach odbędą się akcje charytatywne „biegnę dla…” Fundacji PKO Banku Polskiego.
około min czytania

Tropem Wilczym to największy bieg pamięci w kraju. Jego celem jest uhonorowanie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963 tzw. wyklętych. Zawodnicy mają do pokonania symboliczny dystans 1963 m, w nawiązaniu do roku, w którym poległ w walce Józef Franczak ps. „Lalek”, ostatni z żołnierzy tego podziemia. Uczestnicy startują w koszulkach z wizerunkami bohaterów biegu.

W tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowego zainteresowania biegiem. Odbędzie się on w 365 miastach i weźmie w nim udział ok. 77 tys. osób! Bieg wystartuje też w 17 miastach za granicą, m.in. w Wiedniu, Herdorf (Niemcy), Londynie, Christchurch (Nowa Zelandia), Keysborough (Australia), Nowym Jorku czy Chicago. Rozegra się też w lokalizacjach misji wojskowych, m.in. w Kosowie, Afganistanie czy Bośni i Hercegowinie – tam, gdzie sytuacja pozwala na bezpieczne przeprowadzenie imprezy.

Pierwszy Bieg Tropem Wilczym odbył się 2013 r. i wystartowało w nim 50 zawodników. Z roku na rok staje się coraz większym przedsięwzięciem, zyskując rangę międzynarodową. Biegowi głównemu będą towarzyszyć zawody na różnych dystansach, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych czy gry terenowe. Organizatorem Biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja. Rejestracji na 8. Bieg „Tropem Wilczym” można dokonywać przez stronę internetową: www.tropemwilczym.org.

Pamiętamy i pomagamy

Ważnym elementem biegu jest aspekt charytatywny, dlatego w wielu lokalizacjach odbędą się akcje dobroczynne „biegnę dla…” organizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego. Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla…” i dotrzeć z nią do mety. Zaangażowanie zawodników, którzy pobiegną z kartką, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na rzecz beneficjantów.

Uczestnicy 8. Biegu Tropem Wilczym mogą wziąć udział w akcjach charytatywnych „biegnę dla…” w 10 miejscowościach.

  • W Gliwicach odbędzie akcja „biegnę dla Franka”, 7-miesięcznego chłopca cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni.
  • W Grodkowie – „biegnę dla Matyldy”, 9-latki zmagającej się z cytomegalią, epilepsją, napięciem mięśniowym oraz niedosłuchem.
  • W Katowicach – „biegnę dla Norberta”, mającego glejaka mózgu i wymagającego specjalistycznego leczenia.
  • W Murowanej Goślinie – „biegnę dla Rafała”, cierpiącego na porażenie czterokończynowe i potrzebującego pomocy przy czynnościach życiowych.
  • W Myślenicach – „biegnę dla Marysi”, cierpiącej na rdzeniowy zanik mięśni i wymagającej specjalistyczne leczenia.
  • W Poznaniu – „biegnę dla Mikołaja”, 2-letniego chłopca, który urodził się ze zrośniętymi przewodami słuchowymi.
  • W Skarżysku-Kamiennej – „biegnę dla Gosi” cierpiącej na niskie napięcie mięśniowe i wymagającej wielowymiarowej rehabilitacji.
  • W Swarzędzu – „biegnę dla Wojtusia”, 3-latka chorującego na małogłowie, który potrzebuje specjalistycznego sprzętu i rehabilitacji.
  • W Uniejowie – „biegnę dla Gai”, 9-miesięcznej dziewczynki urodzonej jako wcześniak, co spowodowało wiele komplikacji zdrowotnych.
  • W Warszawie – „biegnę dla Kacperka”, 17-miesięczny chłopca cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni i wymagającego specjalistycznego leczenia.

Wszyscy, którzy chcą pobiec dla…, powinni pobrać kartki-identyfikatory akcji w biurze zawodów odbywających się w danej miejscowości.

Terapia genowa Zolgensma, na którą zbieramy, jest według obecnej wiedzy medycznej najskuteczniejszą formą walki z SMA. Polega na jednorazowym podaniu w pełni funkcjonalnej kopii genu, którego mutacja lub całkowity brak powoduje SMA. Podaje się ją raz na całe życie. Rzecz w tym, że obecnie terapia genowa jest zarejestrowana i dostępna jedynie w USA, a sam lek kosztuje ponad 2 mln dolarów i jest najdroższy na świecie. Po badaniach i konsultacjach z lekarzami podjęliśmy decyzję o zebraniu tej kosmiczne wysokiej kwoty. Od początku wiedzieliśmy, że nasza akcja ma szansę powodzenia tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu jak największej grupy ludzi. Walczymy też z czasem, gdyż terapia genowa może być zastosowana przed ukończeniem przez dziecko drugich urodzin – mówi mama Kacperka.

Chłopiec ma obecnie 17 miesięcy i jest najstarszym dzieckiem w Polsce, które czeka na to leczenie. – Z każdym tygodniem choroba sieje spustoszenie w jego organizmie a czasu mamy coraz mniej. Akcja Fundacji PKO Banku Polskiego jest dla nas ogromną pomocą i szansą na dotarcie do dużej grupy osób. Sportowy charakter imprezy pełni tu dodatkową funkcję, ponieważ SMA atakuje mięśnie, a bez leczenia Kacper nigdy nie będzie chodził, o bieganiu nie wspominając. Zatem każdy, kto pobiegnie w Biegu Wilczym Tropem, dołoży swoją cegiełkę do tego, aby Kacper dostał szansę pobiegnięcia kiedyś dla innego dziecka, które będzie w potrzebie. Jesteśmy ogromnie wdzięczni organizatorom za inicjatywę pomocy Kacprowi. Nie mamy wątpliwości, że dzięki temu wydarzeniu duża grupa ludzi dowie się o naszej zbiórce. Każda złotówka ma ogromne znaczenie, a tego typu wydarzenia przynoszą wymierny efekt dla prowadzonej przez nas akcji – dodaje mama chłopca.

W 2019 r. w ramach akcji charytatywnej „biegnę dla...” pobiegliśmy m.in. dla Małgosi w Warszawie, Zosi w Poznaniu, Alanka w Łodzi, Mateusza w Kluczborku, Martyny w Uniejowie, Julka w Rzeszowie, Antosia we Wrocławiu, Aleks w Skarżysko-Kamiennej i dla wielu innych potrzebujących w całym kraju.

Akcje charytatywne „biegnę dla…” Fundacja PKO Banku Polskiego organizuje już od 7 lat. W tym czasie odbyło się blisko 450 takich akcji, w których wzięło udział ponad 200 tys. osób. Do tej pory Fundacja wsparła już 510 osób kwotą ponad 6 mln zł. W 2019 r. zorganizowano blisko 70 akcji, dzięki którym ponad 80 osób otrzymało wsparcie o łącznej wartości blisko 790 tys. zł.

 Biegamy i upamiętniamy

PKO Bank Polski od lat wspiera bieg „Tropem Wilczym” i wiele innych wydarzeń sportowych, których celem jest upamiętnienie bohaterów i wydarzeń z historii Polski. Do nich należy m.in. cykl pod hasłem Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”. Tworzą go Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości w Warszawie. Rosnąca popularność biegów patriotycznych pokazuje, jak cenne są dla nas tożsamość narodowa i poczucie wspólnoty.