Sezon biegowy 2021 dobiegł końca. Trwał tylko przez pół roku
Kilka dni temu w Rzeszowie odbył się 9. PKO Bieg Niepodległości. Podobne imprezy z okazji święta narodowego zorganizowano w całym kraju i – jak co roku – były to zawody kończące sezon biegowy. Ze względu na trzecią falę pandemii wystartował on wyjątkowo późno i trwał tylko przez pół roku. Najważniejsze jednak, że w ogóle udało się wrócić do tradycyjnych imprez biegowych. 2021-11-19Na początku 2021 r. organizatorzy biegów nie mieli pojęcia, czy uda im się zorganizować tegoroczne edycje zawodów. Trwała druga fala pandemii koronawirusa, a program szczepień w Polsce ruszył 27 grudnia 2020 r. Imprezy biegowe znajdowały się pod wielkim znakiem zapytania. Na szczęście wiele z nich, w tym liczne zawody sponsorowane przez PKO Bank Polski, odbyło się.
Luty 2021 – oryginalna formuła 45. Biegu Piastów
W związku z pandemią i przedłużającymi się obostrzeniami dotyczącymi imprez masowych tegoroczna 45. edycja Biegu Piastów odbyła się na zmienionych zasadach.
Wszyscy chętni mieli możliwość pokonania trasy Biegu Piastów na zasadzie formuły wirtualnej – w dowolnym miejscu na świecie. Ci, którzy chcieli wystartować na trasie w Jakuszycach oraz mieć oficjalny pomiar czasu, również dostali taką możliwość, ale z założenia musieli to zrobić indywidualnie – bez wspólnego startu i grupowej rywalizacji – w dowolnie wybranym dniu między 20 lutego a 7 marca.
W zawodach na różnych dystansach wzięło udział aż 3327 uczestników. Zdecydowana większość z nich zdecydowała się na start na oryginalnych trasach w okolicach Szklarskiej Poręby-Jakuszyc.
– 3327 uczestników na mecie to rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę pandemiczne obostrzenia. Bardzo obawialiśmy się tej edycji, nie wiedzieliśmy, ile osób zdecyduje się wziąć udział w zawodach. Baliśmy się, że wiele osób w tym roku z tego zrezygnuje. Większość jednak wystartowała – mówiła dyrektor zarządzająca Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.
Maj 2021 – Rekordowa liczba uczestników wirtualnego biegu Wings for Life
W lutym, marcu i kwietniu biegi masowe nie odbywały się. Większość organizatorów, którzy zwykli przeprowadzać zawody w tych terminach, przekładało je na lato lub jesień. W maju sytuacja pandemiczna w Polsce zaczęła się poprawiać, a około pięciu milionów Polaków było już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. To właśnie wtedy trzecia fala koronawirusa zaczęła wygasać, pogoda zrobiła się lepsza, a zawodnicy chętnie wznowili treningi biegowe.
W niedzielę 9 maja na całym świecie odbyła się ósma edycja międzynarodowego biegu Wings for Life World Run, który w tym roku okazał się największy w historii.
Choć drugi rok z rzędu zawody odbywały się wyłącznie jako bieg z aplikacją mobilną, to wzięła w nich udział rekordowa liczba 184 236 osób, które reprezentowały 195 narodowości. W imprezie pobiegło niemal 10,5 tys. Polaków. Opłaty startowe i dodatkowe datki biegaczy sprawiły, że w tym roku na cel charytatywny zebrano łącznie kwotę 4,1 mln euro.
Globalne zwycięstwo w biegu odniósł poruszający się na wózku Szwed Aron Anderson, który pokonał dystans 66,8 km. To jego kolejny triumf w klasyfikacji światowej. Wcześniej zwyciężał w latach 2017 i 2018. Drugie miejsce zajął Polak Dariusz Nożyński, uzyskując porównywalny wynik 66,2 km. Tym sposobem uzyskał najlepszy wynik na świecie wśród biegaczy!
– Cieszę się z globalnego zwycięstwa wśród biegaczy i bardzo mocno gratuluję Aronowi Andersonowi, który wygrał na wózku. Mam nadzieję, że kiedyś powalczymy gdzieś razem. To byłoby cudowne! – stwierdził po biegu Dariusz Nożyński, który trasę Wings for Life przemierzał na warszawskim Ursynowie.
Czerwiec 2021 – 8. PKO Półmaraton Solidarności i powrót do normalności
Pod koniec maja pojawiły się pierwsze plany, żeby już w czerwcu setki biegaczy startowały w zawodach nie tylko w formule wirtualnej, ale razem. Pierwszą taką imprezą był 8. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina, który odbył się w sobotę 5 czerwca. Organizator wprowadził limit 1000 osób, przy czym nie stanowiło to żadnego problemu, bo dokładnie taki sam limit miejsc obowiązywał w tej imprezie jeszcze przed pandemią – w 2018 r.
Zawody ukończyło prawie 550 osób. Zwycięstwo odniósł Ukrainiec Andrij Starzyński, a najszybszą z kobiet okazała się Ewa Jagielska.
Biegacze ze wschodniej Polski, mieszkający między Białymstokiem a Rzeszowem, mieli prawdziwy ból głowy, gdzie wystartować w weekend 19-20 czerwca. To w tym terminie odbył się 8. PKO Nocny Białystok Półmaraton (19 czerwca) i PKO Bieg na Piątkę (20 czerwca), a także 14. PKO Półmaraton Rzeszowski (19-20 czerwca).
W półmaratonie w Białymstoku wzięło udział około 1,8 tys. biegaczy. Zawody wygrał znany biegacz długodystansowy Emil Dobrowolski, dla którego był to pierwszy triumf w tym mieście. Wśród kobiet najszybsza była Ukrainka Walentyna Weretska.
W tym samym terminie w Rzeszowie bieg na dystansie połowy maratonu ukończyło prawie pół tysiąca uczestników, a w sztafecie wzięło udział 25 czteroosobowych drużyn. Półmaraton wygrał Słowak Tibor Sahajda, a drugie miejsce zajął Kamil Walczyk z Makowa.
Trzy wspomniane biegi odbyły się w tradycyjnej formule i sprawiły, że powrót normalnych imprez biegowych stał się faktem.
Czerwiec – październik 2021 – projekt PKO Korony Śląskich Półmaratonów
Od czerwca do października udało się zrealizować projekt pierwszej edycji PKO Korony Śląskich Półmaratonów, który miał wystartować wiosną 2020 r., jednak w związku z wybuchem pandemii został zawieszony. Ostatecznie ruszył 26 czerwca 2021 r., a pierwszym biegiem był 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy w Rybniku.
W lipcu zorganizowano 2. PKO Piekarski Półmaraton, czyli zawody w Piekarach Śląskich. Trzecim biegiem był wrześniowy 12. PKO Bytomski Półmaraton. W październiku odbyły się ostatnie zawody cyklu – 23. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego oraz 7. PKO Półmaraton Gliwicki.
Mimo trudnego roku organizatorzy zanotowali łącznie 3067 „osobostartów” na dystansie półmaratonu. Wielu zawodników brało udział w co najmniej dwóch biegach z cyklu PKO Korony Śląskich Półmaratonów.
Tytuł zdobywców wspomnianej Korony otrzymało 69 zawodników, którzy ukończyli co najmniej cztery z pięciu zawodów cyklu. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu wywalczył Mateusz Mrówka, a rywalizację kobiet wygrała Joanna Griman.
– Organizacja odbywała się w trudnych warunkach, ale uważam, że zrobiliśmy ciekawy pilotaż cyklu, który w przyszłości może być bardzo fajną imprezą – wyjaśnił Mirosław Bieniecki, prezes Fundacji Bieg Rzeźnika, a zarazem jeden z inicjatorów PKO Korony Śląskich Półmaratonów.
Lipiec – 41. Półmaraton Wiązowski i 10. Wałecki Festiwal Biegowy
Na początku lipca odbyła się 41. edycja Półmaratonu Wiązowskiego. Przez ponad 40 lat zawody były organizowane na otwarcie sezonu biegowego, w lutym. W tym roku nie pozwoliły na to pandemiczne obostrzenia.
Na dystansie półmaratonu pobiegło ponad tysiąc osób, a w imprezie towarzyszącej, czyli Wiązowskiej Piątce, wystartowało przeszło 500 zawodników. Zwycięzcą został Mykoła Juchymczuk, a wśród kobiet najszybsza była Izabela Paszkiewicz.
10 lipca odbył się 10. Wałecki Festiwal Biegowy. Limit uczestników wynosił 400 osób z podziałem na konkurencje.
Najszybszym zawodnikiem słynnego Biegu Filmowego był Dawid Gorlach, który zdobył tytuł mistrza Polski trenerów „BiegamBoLubię”. W gronie nagrodzonych biegaczy w przebraniach znaleźli się m.in. Edward Nożycoręki, Jeździec bez głowy, a także Drużyna z papieru.
Sierpień – 9. Bieg Tropem Wilczym, 9. Letni Bieg Piastów i 42. PKO Półmaraton Szczecin
W połowie sierpnia w ponad 300 miejscowościach w Polsce i kilkunastu lokalizacjach poza granicami kraju odbyła się dziewiąta edycja Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. W imprezie, której partnerem jest PKO Bank Polski, wzięło udział około 66 tys. biegaczy.
Zawody początkowo miały się odbyć 28 lutego 2021 r. (w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych), jednak w związku z licznymi obostrzeniami pandemicznymi zostały przełożone – początkowo na 16 maja, a ostatecznie na 15 sierpnia 2021 r., czyli na Dzień Wojska Polskiego, upamiętniający zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r.
W ostatni weekend sierpnia przeszło 1200 zawodników wystartowało w 9. Letnim Biegu Piastów na trasach w Górach Izerskich. Zarówno Jakuszycki Półmaraton (22 km), jak i Jakuszycką Dwunastkę (12 km) zdominował Jacek Sobas – regularny uczestnik Letniego Biegu Piastów, który na obu dystansach był bezkonkurencyjny.
W ten sam weekend na północy Polski mimo deszczowej pogody blisko pół tysiąca osób pobiegło w 42. PKO Półmaratonie Szczecin, a niemal 400 kolejnych zawodników ukończyło bieg towarzyszący na 10 km. Triumfatorem półmaratonu został Bartosz Konarski, a wśród kobiet najszybsza była Wioletta Murawska.
Letni sezon biegowy był już rozkręcony na dobre, choć organizatorzy planowanych na jesień imprez biegowych z niepokojem obserwowali informacje dotyczące zapowiadanej czwartej fali pandemii koronawirusa. W całej Polsce dało się też odczuć, że frekwencja zawodów jest znacznie niższa niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii – w latach 2018 i 2019.
Wrzesień – Półmaraton w Pile, Bydgoski Festiwal Biegowy i Bieg Lechitów
Na początku września ponad tysiąc zawodników z całej Europy wzięło udział w 30. Międzynarodowym Półmaratonie Sygnify Piła, którego sponsorem był PKO Bank Polski. Zwycięstwo odniósł czołowy polski biegacz długodystansowy Tomasz Grycko.
W połowie września odbył się 6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy. Przez cały weekend biegacze mogli startować w Parku Myślęcinek na dystansach 5 km, 10 km oraz 21 km, a ostatni bieg uzyskał status 1. Mistrzostw Polski Amatorów w półmaratonie.
Swoje mistrzostwa kraju mieli też profesjonalni biegacze z licencją PZLA. Tytuł Mistrza Polski 2021 w półmaratonie w rywalizacji zawodowców zdobył Damian Kabat, który był tego dnia bezkonkurencyjny. Mistrzynią Polski w półmaratonie została Monika Jackiewicz.
W ten sam weekend prawie 1100 osób ukończyło 44. Bieg Lechitów w Gnieźnie, którego sponsorem również był PKO Bank Polski. Zwycięstwo odniósł mistrz Polski w maratonie i uczestnik igrzysk olimpijskich w Tokio-Sapporo Arkadiusz Gardzielewski.
Październik i listopad 2021 – Maraton Rzeszowski, Półmaraton w Poznaniu i Bieg Niepodległości
Na początku października odbył się 9. PKO Maraton Rzeszowski, w którym zwyciężył Michał Bąk. Na królewskim dystansie pokonał zwycięzcę dwóch poprzednich edycji Przemysława Dąbrowskiego, a także... swojego trenera Rafała Czarneckiego, który w stolicy Podkarpacia triumfował dwa lata wcześniej.
W połowie października wielkie bieganie masowe wróciło do Poznania. Blisko 5 tysięcy osób wzięło udział w 13. PKO Poznań Półmaratonie.
Poziom zawodów był niezwykle wysoki. Etiopczyk Huseyidin Mohamed Esa ustanowił nowy rekord trasy, Kenijka Tabitha Gichia rekord trasy kobiet, a Karolina Nadolska nowy rekord Polski kobiet w półmaratonie! Pandemia nie wpłynęła na międzynarodowy charakter zawodów i na trasie rywalizowali biegacze z aż 27 państw.
Od połowy października zaczęła się czwarta fala pandemii. Mimo to, 11 listopada w całym kraju udało się zorganizować zamykające sezon Biegi Niepodległości.
Jednym z nich był 9. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie, w którym uczestniczyło ponad 1400 zawodników. Zwyciężył Kamil Walczyk, a w rywalizacji kobiet Monika Kaczmarek.
Marek Wiśniewski