Sezon biegowy 2021 dobiegł końca. Trwał tylko przez pół roku

Kilka dni temu w Rzeszowie odbył się 9. PKO Bieg Niepodległości. Podobne imprezy z okazji święta narodowego zorganizowano w całym kraju i – jak co roku – były to zawody kończące sezon biegowy. Ze względu na trzecią falę pandemii wystartował on wyjątkowo późno i trwał tylko przez pół roku. Najważniejsze jednak, że w ogóle udało się wrócić do tradycyjnych imprez biegowych.
około min czytania

Na początku 2021 r. organizatorzy biegów nie mieli pojęcia, czy uda im się zorganizować tegoroczne edycje zawodów. Trwała druga fala pandemii koronawirusa, a program szczepień w Polsce ruszył 27 grudnia 2020 r. Imprezy biegowe znajdowały się pod wielkim znakiem zapytania. Na szczęście wiele z nich, w tym liczne zawody sponsorowane przez PKO Bank Polski, odbyło się.

Luty 2021 – oryginalna formuła 45. Biegu Piastów

W związku z pandemią i przedłużającymi się obostrzeniami dotyczącymi imprez masowych tegoroczna 45. edycja Biegu Piastów odbyła się na zmienionych zasadach.

Wszyscy chętni mieli możliwość pokonania trasy Biegu Piastów na zasadzie formuły wirtualnej – w dowolnym miejscu na świecie. Ci, którzy chcieli wystartować na trasie w Jakuszycach oraz mieć oficjalny pomiar czasu, również dostali taką możliwość, ale z założenia musieli to zrobić indywidualnie – bez wspólnego startu i grupowej rywalizacji – w dowolnie wybranym dniu między 20 lutego a 7 marca.

bieg-piastow-2021-1.jpg

W zawodach na różnych dystansach wzięło udział aż 3327 uczestników. Zdecydowana większość z nich zdecydowała się na start na oryginalnych trasach w okolicach Szklarskiej Poręby-Jakuszyc.

– 3327 uczestników na mecie to rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę pandemiczne obostrzenia. Bardzo obawialiśmy się tej edycji, nie wiedzieliśmy, ile osób zdecyduje się wziąć udział w zawodach. Baliśmy się, że wiele osób w tym roku z tego zrezygnuje. Większość jednak wystartowała – mówiła dyrektor zarządzająca Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost.

Maj 2021 Rekordowa liczba uczestników wirtualnego biegu Wings for Life

W lutym, marcu i kwietniu biegi masowe nie odbywały się. Większość organizatorów, którzy zwykli przeprowadzać zawody w tych terminach, przekładało je na lato lub jesień. W maju sytuacja pandemiczna w Polsce zaczęła się poprawiać, a około pięciu milionów Polaków było już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. To właśnie wtedy trzecia fala koronawirusa zaczęła wygasać, pogoda zrobiła się lepsza, a zawodnicy chętnie wznowili treningi biegowe.

W niedzielę 9 maja na całym świecie odbyła się ósma edycja międzynarodowego biegu Wings for Life World Run, który w tym roku okazał się największy w historii.

Choć drugi rok z rzędu zawody odbywały się wyłącznie jako bieg z aplikacją mobilną, to wzięła w nich udział rekordowa liczba 184 236 osób, które reprezentowały 195 narodowości. W imprezie pobiegło niemal 10,5 tys. Polaków. Opłaty startowe i dodatkowe datki biegaczy sprawiły, że w tym roku na cel charytatywny zebrano łącznie kwotę 4,1 mln euro.

Globalne zwycięstwo w biegu odniósł poruszający się na wózku Szwed Aron Anderson, który pokonał dystans 66,8 km. To jego kolejny triumf w klasyfikacji światowej. Wcześniej zwyciężał w latach 2017 i 2018. Drugie miejsce zajął Polak Dariusz Nożyński, uzyskując porównywalny wynik 66,2 km. Tym sposobem uzyskał najlepszy wynik na świecie wśród biegaczy!

Wings for Life-2.jpg

– Cieszę się z globalnego zwycięstwa wśród biegaczy i bardzo mocno gratuluję Aronowi Andersonowi, który wygrał na wózku. Mam nadzieję, że kiedyś powalczymy gdzieś razem. To byłoby cudowne! – stwierdził po biegu Dariusz Nożyński, który trasę Wings for Life przemierzał na warszawskim Ursynowie.

Czerwiec 2021 8. PKO Półmaraton Solidarności i powrót do normalności

Pod koniec maja pojawiły się pierwsze plany, żeby już w czerwcu setki biegaczy startowały w zawodach nie tylko w formule wirtualnej, ale razem. Pierwszą taką imprezą był 8. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina, który odbył się w sobotę 5 czerwca. Organizator wprowadził limit 1000 osób, przy czym nie stanowiło to żadnego problemu, bo dokładnie taki sam limit miejsc obowiązywał w tej imprezie jeszcze przed pandemią – w 2018 r.

 8 PKO BIEG SOLIDARNOSCI-3.jpg

Zawody ukończyło prawie 550 osób. Zwycięstwo odniósł Ukrainiec Andrij Starzyński, a najszybszą z kobiet okazała się Ewa Jagielska.

Biegacze ze wschodniej Polski, mieszkający między Białymstokiem a Rzeszowem, mieli prawdziwy ból głowy, gdzie wystartować w weekend 19-20 czerwca. To w tym terminie odbył się 8. PKO Nocny Białystok Półmaraton (19 czerwca) i PKO Bieg na Piątkę (20 czerwca), a także 14. PKO Półmaraton Rzeszowski (19-20 czerwca).

W półmaratonie w Białymstoku wzięło udział około 1,8 tys. biegaczy. Zawody wygrał znany biegacz długodystansowy Emil Dobrowolski, dla którego był to pierwszy triumf w tym mieście. Wśród kobiet najszybsza była Ukrainka Walentyna Weretska.

8 PKO NOCNY BIAŁYSTOK PÓŁMARATON-4.jpg

W tym samym terminie w Rzeszowie bieg na dystansie połowy maratonu ukończyło prawie pół tysiąca uczestników, a w sztafecie wzięło udział 25 czteroosobowych drużyn. Półmaraton wygrał Słowak Tibor Sahajda, a drugie miejsce zajął Kamil Walczyk z Makowa.

PKO PÓŁMARATON RZESZOWSKI-5.jpg

Trzy wspomniane biegi odbyły się w tradycyjnej formule i sprawiły, że powrót normalnych imprez biegowych stał się faktem.

Czerwiec – październik 2021 – projekt PKO Korony Śląskich Półmaratonów

Od czerwca do października udało się zrealizować projekt pierwszej edycji PKO Korony Śląskich Półmaratonów, który miał wystartować wiosną 2020 r., jednak w związku z wybuchem pandemii został zawieszony. Ostatecznie ruszył 26 czerwca 2021 r., a pierwszym biegiem był 11. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy w Rybniku.

11_PKO_Rybnicki_Półmaraton_Księżycowy-6.jpg

W lipcu zorganizowano 2. PKO Piekarski Półmaraton, czyli zawody w Piekarach Śląskich. Trzecim biegiem był wrześniowy 12. PKO Bytomski Półmaraton. W październiku odbyły się ostatnie zawody cyklu – 23. PKO Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego oraz 7. PKO Półmaraton Gliwicki.

Mimo trudnego roku organizatorzy zanotowali łącznie 3067 „osobostartów” na dystansie półmaratonu. Wielu zawodników brało udział w co najmniej dwóch biegach z cyklu PKO Korony Śląskich Półmaratonów.

Tytuł zdobywców wspomnianej Korony otrzymało 69 zawodników, którzy ukończyli co najmniej cztery z pięciu zawodów cyklu. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu wywalczył Mateusz Mrówka, a rywalizację kobiet wygrała Joanna Griman.

Organizacja odbywała się w trudnych warunkach, ale uważam, że zrobiliśmy ciekawy pilotaż cyklu, który w przyszłości może być bardzo fajną imprezą – wyjaśnił Mirosław Bieniecki, prezes Fundacji Bieg Rzeźnika, a zarazem jeden z inicjatorów PKO Korony Śląskich Półmaratonów.

Lipiec 41. Półmaraton Wiązowski i 10. Wałecki Festiwal Biegowy

Na początku lipca odbyła się 41. edycja Półmaratonu Wiązowskiego. Przez ponad 40 lat zawody były organizowane na otwarcie sezonu biegowego, w lutym. W tym roku nie pozwoliły na to pandemiczne obostrzenia.

41 półmaraton wiązowski_Foto_Małgorzata Sosnowska (1)-7.jpg

Na dystansie półmaratonu pobiegło ponad tysiąc osób, a w imprezie towarzyszącej, czyli Wiązowskiej Piątce, wystartowało przeszło 500 zawodników. Zwycięzcą został Mykoła Juchymczuk, a wśród kobiet najszybsza była Izabela Paszkiewicz.

10 lipca odbył się 10. Wałecki Festiwal Biegowy. Limit uczestników wynosił 400 osób z podziałem na konkurencje.

10_Wałecki_festiwal_biegowy_8.jpg

Najszybszym zawodnikiem słynnego Biegu Filmowego był Dawid Gorlach, który zdobył tytuł mistrza Polski trenerów „BiegamBoLubię”. W gronie nagrodzonych biegaczy w przebraniach znaleźli się m.in. Edward Nożycoręki, Jeździec bez głowy, a także Drużyna z papieru.

Sierpień – 9. Bieg Tropem Wilczym, 9. Letni Bieg Piastów i 42. PKO Półmaraton Szczecin

W połowie sierpnia w ponad 300 miejscowościach w Polsce i kilkunastu lokalizacjach poza granicami kraju odbyła się dziewiąta edycja Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. W imprezie, której partnerem jest PKO Bank Polski, wzięło udział około 66 tys. biegaczy.

Bieg tropem wilczym-9.JPG

Zawody początkowo miały się odbyć 28 lutego 2021 r. (w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych), jednak w związku z licznymi obostrzeniami pandemicznymi zostały przełożone – początkowo na 16 maja, a ostatecznie na 15 sierpnia 2021 r., czyli na Dzień Wojska Polskiego, upamiętniający zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W ostatni weekend sierpnia przeszło 1200 zawodników wystartowało w 9. Letnim Biegu Piastów na trasach w Górach Izerskich. Zarówno Jakuszycki Półmaraton (22 km), jak i Jakuszycką Dwunastkę (12 km) zdominował Jacek Sobas – regularny uczestnik Letniego Biegu Piastów, który na obu dystansach był bezkonkurencyjny.

 letni-bieg-piastow-2021-10.jpg

W ten sam weekend na północy Polski mimo deszczowej pogody blisko pół tysiąca osób pobiegło w 42. PKO Półmaratonie Szczecin, a niemal 400 kolejnych zawodników ukończyło bieg towarzyszący na 10 km. Triumfatorem półmaratonu został Bartosz Konarski, a wśród kobiet najszybsza była Wioletta Murawska.

42 Połmaraton Szczecin-11.jpg

Letni sezon biegowy był już rozkręcony na dobre, choć organizatorzy planowanych na jesień imprez biegowych z niepokojem obserwowali informacje dotyczące zapowiadanej czwartej fali pandemii koronawirusa. W całej Polsce dało się też odczuć, że frekwencja zawodów jest znacznie niższa niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii – w latach 2018 i 2019.

Wrzesień – Półmaraton w Pile, Bydgoski Festiwal Biegowy i Bieg Lechitów

Na początku września ponad tysiąc zawodników z całej Europy wzięło udział w 30. Międzynarodowym Półmaratonie Sygnify Piła, którego sponsorem był PKO Bank Polski. Zwycięstwo odniósł czołowy polski biegacz długodystansowy Tomasz Grycko.

30_PÓŁMARATON_PIŁA-12.jpg

W połowie września odbył się 6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy. Przez cały weekend biegacze mogli startować w Parku Myślęcinek na dystansach 5 km, 10 km oraz 21 km, a ostatni bieg uzyskał status 1. Mistrzostw Polski Amatorów w półmaratonie.

6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy-13.jpg

Swoje mistrzostwa kraju mieli też profesjonalni biegacze z licencją PZLA. Tytuł Mistrza Polski 2021 w półmaratonie w rywalizacji zawodowców zdobył Damian Kabat, który był tego dnia bezkonkurencyjny. Mistrzynią Polski w półmaratonie została Monika Jackiewicz.

W ten sam weekend prawie 1100 osób ukończyło 44. Bieg Lechitów w Gnieźnie, którego sponsorem również był PKO Bank Polski. Zwycięstwo odniósł mistrz Polski w maratonie i uczestnik igrzysk olimpijskich w Tokio-Sapporo Arkadiusz Gardzielewski.

44_Bieg_Lechitow-14.jpg

Październik i listopad 2021 – Maraton Rzeszowski, Półmaraton w Poznaniu i Bieg Niepodległości

Na początku października odbył się 9. PKO Maraton Rzeszowski, w którym zwyciężył Michał Bąk. Na królewskim dystansie pokonał zwycięzcę dwóch poprzednich edycji Przemysława Dąbrowskiego, a także... swojego trenera Rafała Czarneckiego, który w stolicy Podkarpacia triumfował dwa lata wcześniej.

9. PKO Maraton Rzeszowsk-15i.jpg

W połowie października wielkie bieganie masowe wróciło do Poznania. Blisko 5 tysięcy osób wzięło udział w 13. PKO Poznań Półmaratonie.

Półmaraton Poznań17.10.21mini (16).jpg

Poziom zawodów był niezwykle wysoki. Etiopczyk Huseyidin Mohamed Esa ustanowił nowy rekord trasy, Kenijka Tabitha Gichia rekord trasy kobiet, a Karolina Nadolska nowy rekord Polski kobiet w półmaratonie! Pandemia nie wpłynęła na międzynarodowy charakter zawodów i na trasie rywalizowali biegacze z aż 27 państw.

Od połowy października zaczęła się czwarta fala pandemii. Mimo to, 11 listopada w całym kraju udało się zorganizować zamykające sezon Biegi Niepodległości.

Jednym z nich był 9. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie, w którym uczestniczyło ponad 1400 zawodników. Zwyciężył Kamil Walczyk, a w rywalizacji kobiet Monika Kaczmarek.

9. PKO Bieg Niepodległości-18.jpg

 

Sukces akcji „biegnę dla...”

biegnę dla-20_male do ramki.jpg
W ramach biegów wspieranych przez PKO Bank Polski odbywają się akcje charytatywne „biegnę dla...” organizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego. Każdy chętny może przypiąć do koszulki kartkę z takim napisem oraz imieniem beneficjenta (lub imionami, jeśli jest ich dwóch) i dobiec z nią do mety. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja przekazuje darowiznę na rehabilitację i leczenie osób wymagających pomocy. W sezonie 2021 odbyło się 21 akcji „biegnę dla...”. Wzięło w nich udział 8156 biegaczy, dzięki którym wsparcie otrzymało 27 beneficjentów. Od początku istnienia inicjatywy Fundacja PKO Banku Polskiego zorganizowała już 485 odsłon „biegnę dla...” z myślą o 550 osobach. W akcje zaangażowało się ponad 216 tys. zawodników.

Marek Wiśniewski