Tomasz Grycko najlepszy w 30. Międzynarodowym Półmaratonie Sygnify Piła

Ponad tysiąc zawodników z całej Europy wzięło udział w niedzielnym 30. Międzynarodowym Półmaratonie Sygnify Piła, którego sponsorem był PKO Bank Polski. Zwycięstwo odniósł czołowy polski biegacz długodystansowy Tomasz Grycko. Wielu uczestników wzięło udział w akcji charytatywnej „biegnę dla Mariusza”.
około min czytania

Pogoda w Pile dopisała. Po wielu dniach opadów w całym kraju znacznie się wypogodziło, a i temperatura była w niedzielę odpowiednia do biegania.

Zawodnicy ruszyli w trasę o godzinie 11:00 z Alei Wojska Polskiego i przebiegli głównymi arteriami Piły. Meta została ustawiona na Placu Zwycięstwa.

Tomasz Grycko bezkonkurencyjny w Pile

Zawody ukończyło 1051 osób, a najlepszy czas uzyskał Tomasz Grycko, który na koncie ma wiele zwycięstw w biegach masowych sponsorowanych przez PKO Bank Polski m.in. w latach 2015-2017 triumfował w klasyfikacji generalnej PKO Grand Prix Gdyni. W niedzielę był bezkonkurencyjny – dobiegł do mety z czasem 01:04:44, mając ponad sześć minut przewagi nad kolejnym w stawce rywalem.

To był samotny bieg od początku aż do mety. Trochę przeszkadzał mi wiatr, ale i tak uzyskałem bardzo dobry wynik. Pobiegłem zaledwie 40 sekund wolniej od rekordu życiowego, choć cały bieg pokonałem na pełnym luzie – skomentował na mecie Tomasz Grycko.

Na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Kujawski z czasem 01:10:54, a na trzecim Adrian Bednarek z czasem 01:10:59.

Monika Jackiewicz najlepsza wśród kobiet

Rywalizację kobiet wygrała Monika Jackiewicz, która niemal równo rok temu, podczas 5. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego, wywalczyła srebrny medal w półmaratonie, ustanawiając rekord życiowy na tym dystansie – 1:16:10. Wynik z minionej niedzieli pokazuje, że Monika Jackiewicz zrobiła przez ostatni rok duży postęp, bo w Pile do mety dobiegła z czasem 01:12:50. Drugie miejsce zajęła Ukrainka Walentyna Weretska (01:15:51), a trzecie Rozalia Gapska (01:20:53).

Pobiegli dla Mariusza

Wielu uczestników zawodów wzięło udział w akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego „biegnę dla…”, pomagając dziennikarzowi „Tygodnika Nowego” Mariuszowi Markowskiemu, który uległ poważnemu wypadkowi i ma amputowaną stopę. Teraz wymaga rehabilitacji i potrzebna jest proteza. Na co dzień jest podopiecznym Stowarzyszenia „Dajmy Szansę Naszym”.

Tak jak we wszystkich akcjach „biegnę dla…”, tak i teraz wystarczyło przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Mariusza”, którą można było odebrać w biurze zawodów, a następnie dobiec z nią do mety. W zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na rzecz beneficjenta.

Piła ponownie bez mistrzostw Polski

Półmaraton Signify Piła to zawody, które w sezonie 2021/2022 są zaliczane do Korony Półmaratonów Polskich. Cieszą się długą tradycją, bo są organizowane od 1991 r. Przez 15 lat bieg był rozgrywany pod nazwą „Pilska Piętnastka” na tytułowym dystansie 15 km. Od 2000 r. dystans został zwiększony do 21,097 km i był organizowany w randze mistrzostw Polski w półmaratonie.

W tym roku – podobnie jak w poprzednim – mistrzostwa Polski na tym dystansie odbędą się jednak w Bydgoszczy – podczas 6. PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego. 19 września wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy elity, ale i najszybsi amatorzy.