44. Bieg Lechitów w tradycyjnej formule

Po dwóch latach Bieg Lechitów w Gnieźnie znowu odbędzie się w tradycyjnej formule. 44. edycję zawodów, której sponsorem generalnym jest PKO Bank Polski, zaplanowano na 19 września. Na mecie biegacze dostaną wyjątkowe medale, które – w połączeniu z tymi z poprzedniej edycji – utworzą Drzwi Gnieźnieńskie.
około min czytania

Historia Biegu Lechitów sięga 1978 r., ale od 2004 r. zawody są oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez PZLA. Impreza od lat ma specjalną oprawę, nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Niektórzy zawodnicy zakładają stroje z piastowskiej epoki. Wręczenie nagród odbywa się u podnóża katedry w Gnieźnie. Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie, otrzymują królewskie insygnia, a następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać też specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

Ze względy na pandemię zeszłoroczna edycja zawodów odbyła się wyłącznie w formule wirtualnej, choć w pierwotnym terminie biegu, 20 września, organizatorzy wraz z kameralną grupą biegaczy przebiegli symboliczny dystans półmaratonu wzdłuż trasy biegu, wykorzystując ścieżki rowerowe i chodniki.

Lechici44-srodek.jpg

44. Bieg Lechitów z powrotem w tradycyjnej formule

Tym razem każda osoba pełnoletnia ma prawo wziąć udział w tradycyjnym Biegu Lechitów. Start odbędzie się w niedzielę 19 września o godzinie 11:00 z Ostrowa Lednickiego w Dziekanowicach. Meta tradycyjnie znajdzie się na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie. Na dwa tygodnie przed zawodami na liście startowej widniało 1260 nazwisk.

Dodajmy, że impreza wchodzi w skład Korony Polskich Półmaratonów, a trzy lata temu stała się jednym z najchętniej wybieranych biegów tego cyklu.

W ramach imprezy odbędą się także 23. Mistrzostwa Polski Lekarzy w półmaratonie. Zorganizowane zostaną ponadto biegi młodzieżowe dla osób z roczników 2003-2014. Miejsca startu usytuowane będą na alejach spacerowych przy jeziorze Jelonek. Następnie najmłodsi zawodnicy pobiegną ul. Jeziorną, ul. Łaskiego i dotrą na metę na Placu Św. Wojciecha.

Medale w postaci Drzwi Gnieźnieńskich

Dla uczestników organizatorzy przygotowali wyjątkowe medale, które – w połączeniu z przyznawanymi w poprzedniej edycji – utworzą Drzwi Gnieźnieńskie. Ci, którzy nie startowali w poprzedniej edycji, a chcieliby zestawić medale ze sobą, brakujące medale z ubiegłego roku mogą zakupić od organizatora. Motyw drzwi znajdzie się również na koszulkach.

Istnieje też możliwość wzięcia udziału w biegu korespondencyjnym (wirtualnym). W dniach od 19 do 26 września na dowolnie wybranej trasie każdy może przebiec zarówno półmaraton, jak i „Piątkę Lechitów”, otrzymując za to medale i koszulki medale.

Pobiegniemy dla Olgi

Podczas 44. Biegu Lechitów odbędzie się akcja charytatywna Fundacji PKO Banku Polskiego „biegnij dla…”, której beneficjentką będzie 23-miesięczna Olga. Około 9. miesiąca życia pojawiły się u niej pierwsze niepokojące objawy. Zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni – SMA typ 2. Szansą dla dziewczynki jest terapia genowa, której koszt wynosi blisko 9,5 mln zł.

Żeby pomóc dziewczynce, wystarczy przebiec dystans z przypiętą do koszulki kartką z napisem „biegnę dla Olgi”, a Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na leczenie dziewczynki środki finansowe. Olga jest podopieczną fundacji siepomaga.

Marek Wiśniewski