Branża meblarska dotknięta kryzysem sięga po pomoc z PFR
Ponad 1,8 mln miejsc pracy w całym polskim biznesie udało się dotychczas ocalić dzięki tarczy finansowej. Subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju otrzymało przeszło 180 tys. firm. Wśród tych najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią są m.in. producenci mebli. 2020-05-27Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli szacuje, że obroty branży spadną w 2020 r. aż o 35 proc. To prawdziwe załamanie. Firmy z tego sektora wstrzymały oddech i czekają na efekty odmrażania gospodarki. Deklarują jednak, że ich moce produkcyjne wykorzystywane są w tej chwili tylko w 50 proc. Ograniczenia zamówień dotyczą aż 72 proc. przedsiębiorstw tej branży i jak szacują właściciele firm – pracę może stracić aż 10 tys. osób.
Sytuacja w całym sektorze jest mocno zróżnicowana. Najtrudniejsza jest w firmach, które produkcję kierowały do sieci handlowych. Producenci realizujący produkcję pod zamówienia klientów ostatecznych kończą właśnie wykonywanie zleceń przyjętych jeszcze w marcu i w związku z brakiem nowych zamówień spodziewają się najgorszej sytuacji w maju. Natomiast producenci mebli dla rynku biurowego oczekują pogorszenia sytuacji za 4-6 miesięcy – wynika z badania B+R Studio, przygotowanego we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.
Firma Furniko, producent mebli biurowych na indywidualne zamówienie, podobnie jak ponad 180 tys. innych przedsiębiorstw, skorzystała z pomocy w ramach tarczy finansowej. To rządowy program, który ma pomóc zachować biznesowi ciągłość finansową w czasie epidemii. Dysponentem środków dostępnych w programie tzw. tarczy finansowej jest Polski Fundusz Rozwoju. Firmy mogą otrzymać do 75 proc. bezzwrotnej subwencji pod warunkiem kontynuowania prowadzenia działalności i utrzymania średniego poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy od jej otrzymania.
Wniosek o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju firma Furniko złożyła za pośrednictwem iPKO biznes.
O programie subwencji poinformował nas nasz doradca bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego. Wniosek wypełniliśmy za pośrednictwem bankowości internetowej banku i po kilkunastu godzinach mieliśmy potwierdzenie, że wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a kolejnego dnia środki zostały zaksięgowane na naszym rachunku bankowym – mówi Dariusz Machulski, prezes Furmiko.
Kryzys branży meblarskiej może mieć znaczący wpływ na gospodarkę. Meblarstwo generuje bowiem minimum 2 proc. PKB. Sektor zatrudnia ponad 180 tys. osób. Aż 90 procent mebli powstających w Polsce trafia na eksport, głównie do Europy Zachodniej. Branża generuje więc średnio 11 mld euro zysku rocznie.
Bartosz Piotrowski