#tarczaantykryzysowa. Odlicz stratę z 2020 rozliczając 2019 r.

Nawet do 5 mln zł straty za 2020 r. będzie mógł odpisać od podatku za 2019 r. przedsiębiorca, którego biznes ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa. To jedno z rozwiązań wpisanych do specustawy nazywanej tarczą antykryzysową.
około min czytania

W czasie pandemii część firm straciła źródła przychodu, wielu przedsiębiorców w 2020 r. wykaże stratę. Rząd umożliwia jej odliczenie. Wystarczy poprawić zeznanie za 2019 r., czyli po prostu złożyć korektę do rozliczonego już zeznania podatkowego.

WAŻNE: Stratę podatkową ponosi się wtedy, gdy suma kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym przekroczy sumę tych przychodów.

Kto skorzysta z pomocy?

Rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o firmach, których przychody osiągnięte w 2020 r. spadną o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodów z 2019 r. Oznacza to, że korektę zeznania za 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli złożyć po zakończeniu 2020 r. Dokładnie po 1 stycznia 2021, gdy firma będzie w stanie określić, jaką stratę poniosła w roku występowania pandemii koronawirusa w Polsce. Tym rodzajem pomocy objęci zostali podatnicy podatku PIT prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną wg skali podatkowej, tzw. podatkiem liniowym ze stawką 19 proc., ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, bez względu na zaliczenie do określonej kategorii przedsiębiorców (jednoosobowa działalność, mikroprzedsiębiorca, itd.)

Pamiętaj!

  • Przepisy pozwalają zmniejszyć podatek dochodowy (odliczyć od dochodu stratę) wtedy, gdy osiągniesz dochód, czyli gdy jesteś na plusie. Twoje zeznanie za 2019 r. nie może wykazywać starty.

Zasady odliczania

Na początku 2020 r. zmieniły się zasady rozliczania strat podatkowych. Od 1 stycznia jednorazowo można odliczyć od dochodu stratę w wysokości do 5 mln zł. Jeśli strata będzie większa, to nadwyżkę będzie można odliczyć w kolejnych latach podatkowych w wysokości do 50 proc. poniesionej straty w jednym roku.

Wyjątki

Przepisy mówią wprost. Strata, którą odlicza przedsiębiorca, składając korektę zeznania za 2019 r. nie może pochodzić z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych (m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa wieczystego użytkowania gruntów), z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, z niezrealizowanych zysków (o których mowa w art. 30da), ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Dokumenty

Odpowiednią korektę zeznania złożysz we właściwym Urzędzie Skarbowym. Rozliczasz się na zasadach ogólnych – stratę i jej źródło wykazujesz w PIT36, w części E. Gdy rozliczasz się z podatku liniowo, stratę wykazujesz w części E w formularzu PIT-36L. W przypadku, gdy odprowadzasz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w zeznaniu PIT-28 wpisujesz stratę w części D. Podatnicy, którzy płacą CIT, kwotę odliczonej od dochodu w roku podatkowym straty z lat ubiegłych wykazują w formularzu CIT-8/0.

Bartosz Piotrowski

Przeczytaj więcej o Tarczy antykryzysowej