#tarczaantykryzysowa. Postojowe dla samozatrudnionych
Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w Polsce może spowodować falę bankructw niewielkich biznesów. Niewielkie salony fryzjerskie, sklepy papiernicze, zakłady szewskie – wszystkie te miejsca z dania na dzień zostały zamknięte, a ich właściciele utracili możliwość zarabiania pieniędzy. Dla nich właśnie – samozatrudnionych, czyli prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – przewidziano w ramach tzw. tarczy antykryzysowej możliwość wypłaty świadczenia postojowego. 2020-04-06Kto może wystąpić o postojowe?
Postojowe należy się każdej osobie, która należy do grupy tzw. samozatrudnionych jeżeli w ramach epidemii koronawirusa w Polsce prowadzona przez nią działalność gospodarcza ma przestój. Taki przedsiębiorca musi prowadzić swój biznes dłużej niż od 1 lutego 2020 r. Ponadto przychód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe musi być o co najmniej 15 proc. niższy od poprzedniego i nie może przekroczyć 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Taki samozatrudniony – podobnie jak zleceniobiorca, któremu wypłacone zostanie postojowe – nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, czyli np. nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innym miejscu.
Wysokość postojowego dla samozatrudnionych
Świadczenie wynosi 2080 zł, czyli 80 proc. minimalnego wynagrodzenia i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT-u, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
WAŻNE: Świadczenie postojowe przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili działalność po 31 stycznia 2020 r., jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Postojowe – jakie dokumenty należy złożyć
By ubiegać się o świadczenie postojowe, należy złożyć do ZUS specjalnie przygotowany wniosek. Jego symbol to RSP-D. Plik można pobrać ze strony ZUS w formacie .docx lub .pdf.
Kiedy złożyć wniosek o postojowe.
Wniosek o świadczenie postojowe powinien zostać złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
Jak złożyć dokumenty
Wniosek należy przekazać do ZUS wybierając jedną z trzech możliwości:
- pocztą,
- za pośrednictwem serwisu PUE ZUS lub strony gov.pl z wykorzystaniem e-Tożsamości PKO Banku Polskiego
- osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).