Skąd pozyskać pieniądze na jednoosobową działalność gospodarczą?

Po co właściwie zakładać jednoosobową działalność gospodarczą? Powodów jest wiele: realizacja własnych biznesowych planów, nienormowany dzień pracy i brak szefa. Własna firma to szansa na sukces, którym nie musimy się z nikim dzielić i dobra szkoła biznesu, do której jednak warto się przygotować.
około min czytania

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln. Natomiast w okresie 11 marca – 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. i obecnie mamy 2,54 mln aktywnych działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – kredyt gotówkowy

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym rodzajem firmy. Nazywana jest często samozatrudnieniem i może być założona wyłącznie przez osobę fizyczną. Ponieważ jej rejestracja i prowadzenie nie są skomplikowane, jest najbardziej odpowiednią formą działalności dla drobnego biznesu.

Cechy jednoosobowej działalności gospodarczej to:

  • niewielkie koszty rejestracji;
  • szybka rejestracja i likwidacja działalności;
  • brak obowiązku posiadania kapitału początkowego;
  • osobista odpowiedzialność za wszelkie należności i zobowiązania wynikłe z prowadzenia działalności gospodarczej, która może obejmować również współmałżonka;
  • osobiste prowadzenie spraw przedsiębiorstwa;
  • proste formy prowadzenia księgowości;
  • duży wybór form opodatkowania (podatek według skali, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa).

Kredyt gotówkowy dla firm

Przygotowując swój plan finansowy pomyślmy co się stanie, gdy nasz biznes idzie dobrze i nagle skończą się nam pieniądze na inwestycje. Nie możemy do takiej sytuacji dopuścić. Dlatego zaplanujmy cały proces rozwoju firmy i wybierzmy bank, który pomoże nam się rozwijać i w którym będziemy mogli wziąć kredyt na rozwój.

Osoby, które dopiero zakładają firmę, muszą liczyć się z ograniczonym zaufaniem banków. Zmieni się to dopiero po roku ich działalności. Nie znaczy to, że nie dostaniemy pożyczki. Wręcz przeciwnie, jeśli mamy potencjał bank na pewno to zauważy.

Pożyczkę dla Firm w PKO Banku Polskim możemy wziąć nawet do 500 tys. zł, a maksymalny okres trwania zadłużenia to 60 miesięcy. Otrzymają ją klienci funkcjonujący na rynku dłużej niż 18 miesięcy:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
  • spółki (m.in. cywilne osób fizycznych, jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo – akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne)
  • rolnicy (m.in. ryczałtowi i podlegający opodatkowaniu od osób fizycznych)

Bank daje nam także możliwość skonsolidowania wszystkich zobowiązań finansowych w jedną niższą ratę. Korzystając z tego rozwiązania młoda firma zrobi porządek w swoich finansach, a to zdecydowanie sprzyja interesom.

Jednoosobowa firma – załóż w CEIGD

Jak podaje raport Banku Światowego „Doing Business” założenie w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest czasochłonne. Wszystkie czynności z tym związane można wykonać w ciągu jednej doby bez wychodzenia z domu – pod warunkiem dysponowania Profilem Zaufanym lub Podpisem Kwalifikowanym.

Jak widać dziś prawdziwy biznesmen jest w pełni digitalowy. Dlatego jeśli mamy już firmę, wniosek o kredyt złożymy online. Jeśli jednak planujemy dopiero własną działalność, wszystkie formalności również zrobimy w sieci.

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie platformy CEIGD – to narzędzie dobrze znane szefom firm. W PKO Banku Polskim również mamy do niej dostęp.

Firmę zarejestrujemy w serwisie iPKO w zakładce „rejestracja firmy”. Tak również założymy Profil Zaufany, który będzie niezbędny do dalszych działań w internecie. Natomiast do wypełnienia wniosku potrzebujemy danych:

  • Nazwa firmy – powinna zawierać imię i nazwisko oraz informację, czym zajmuje się.
  • Adres e-mail i numer telefonu
  • Adres firmy i adres korespondencyjny firmy
  • Rodzaj działalności gospodarczej i kody PKD Kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) opisują profil działalności – wybierz z oficjalnej listy jeden kod główny i do 9 kodów dodatkowych.
  • Forma prowadzenia księgowości i rozliczania podatku

Wybieramy również konto dla naszej firmy. Na tym etapie rejestracji zamówimy kartę debetową i limit debetowy.

Pamiętajmy również, że możemy przerwać wypełnianie wniosku i wrócić do tego później. Dlatego nie martwmy się, jeśli nie będziemy mieli jakiś danych. Przy okazji wybierzmy również dodatkowe usługi np. asystenta firmowego czy finansowanie faktur.

Tomasz Waligóra