Zakup sprzętu do firmy... Leasing, kredyt czy wynajem?

Dobry pomysł i zgrany, zaangażowany zespół są podstawą każdego biznesu, który ma ambicję wypłynąć na szerokie wody. Niestety, otwarta głowa i pasja współpracowników nie zawsze wystarczą.
około min czytania

Leasing – minimum formalności

Słowo „leasing” pochodzi od angielskiego lease, czyli „wynajem”. Wyjaśnienie znaczenia tego obcobrzmiącego wyrazu pomaga zrozumieć istotę produktu finansowego, który jest nim

określany. W ramach leasingu podmiot finansujący (leasingodawca) przekazuje firmie (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na ustalony w umowie czas. W zamian za udostępnienie zakupionego sprzętu leasingobiorca przelewa co miesiąc na konto leasingodawcy raty leasingowe. Przez cały okres trwania umowy przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. Natomiast gdy kontrakt wygasa, leasingobiorca może dokonać wykupu przedmiotu za określoną w umowie kwotę i stać się pełnoprawnym właścicielem lub zrezygnować z tej opcji i zwrócić przedmiot leasingodawcy.

Leasing wyróżnia się spośród innych produktów finansowych dla firm dużą dostępnością, również dla podmiotów, które jeszcze nie mają bogatej historii kredytowej. PKO Leasing oferuje finansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do pracy nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Świeżo upieczony przedsiębiorca od początku przygody z biznesem może liczyć na wsparcie przy zakupie samochodu osobowego lub ciężarowego do 3,5 tony o wartości do 120 tys. zł netto. Po trzech miesiącach maksymalna kwota może wzrosnąć do 500 tys. zł netto, a przedmiotem leasingu mogą być również maszyny i różnego rodzaju urządzenia.

Dużym atutem leasingu jest ograniczenie do minimum towarzyszących mu formalności i skrócenie nawet do 1–2 dni czasu oczekiwania na pozyskanie środków na zakup potrzebnego sprzętu. Leasingodawca zazwyczaj rezygnuje z dodatkowych poręczeń, zabezpieczeń i zaświadczeń. Przez cały okres leasingu pozostaje właścicielem finansowanego samochodu, urządzenia czy maszyny i – poza szczególnymi przypadkami – firma uznaje to za wystarczającą gwarancję prawidłowej realizacji umowy.

Kredyt – najlepsze rozwiązanie dla firm o ugruntowanej pozycji

Zakup na kredyt to z jednej strony więcej formalności przy zawarciu umowy, z drugiej jednak – znacznie większa swoboda w rozporządzaniu zakupionym przedmiotem. Sfinansowany w ten sposób sprzęt od momentu zakupu jest własnością przedsiębiorcy. To oznacza m.in., że firma nie musi każdorazowo wnioskować do banku o zgodę na wprowadzenie modyfikacji czy ulepszeń w samochodzie, maszynie lub innym urządzeniu, które zostało nabyte ze środków pochodzących z kredytu. – Kredyt to najlepsze rozwiązanie dla firm o ugruntowanej pozycji. Jeżeli przedsiębiorca ma dobry bilans oraz historię kredytową i dodatkowo może przedstawić akceptowalne dla banku zabezpieczenie, dostanie rozwiązanie niedrogie i gwarantujące dużą swobodę – mówi Sławomir Czerwiński, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO Banku Polskiego we Wrocławiu. Dodaje, że finansowanie w postaci kredytu to dobre rozwiązanie w przypadku zakupów nietypowych (np. dedykowanych linii technologicznych, prototypów maszyn). – Takie urządzenia częściej niż samochody i inne standardowe urządzenia wymagają modyfikacji lub czynności serwisowych. Kredytobiorca jako właściciel maszyny może ich dokonywać bez pytania kogokolwiek o zgodę. Przy umowie leasingu nie będzie to takie proste – tłumaczy.

Wynajem długoterminowy – wygoda przede wszystkim

Wybór odpowiedniej formuły finansowania to kwestia indywidualna. Nie ma

w tym przypadku uniwersalnej recepty – wszystko zależy od potrzeb i możliwości danej firmy. Rozwiązaniem przygotowanym z myślą o przedsiębiorcach, którzy cenią czas i wygodę, jest wynajem długoterminowy. Dotyczy on głównie samochodów wykorzystywanych w codziennej działalności firmy.

PKO Leasing ofertuje klientom flotowym kompleksową obsługę pojazdów, która zdejmuje z przedsiębiorcy niemal wszystkie obowiązki związane z eksploatacją firmowych aut. W zryczałtowaną stałą ratę, w zależności od wybranej opcji oferty, są wliczone m.in. użytkowanie pojazdu, ubezpieczenie, okresowe przeglądy, naprawy gwarancyjne i pozagwarancyjne, wymiana części eksploatacyjnych, obsługa opon, koszty rejestracji, a także samochód zastępczy i wiele innych. – Korzyść w porównaniu do kredytu lub leasingu polega przede wszystkim na tym, że od początku wiemy, ile będzie nas kosztować użytkowanie firmowego auta. Firma za stałą miesięczną ratę otrzymuje samochód wraz z pełnym zarządzaniem mobilnością – wyjaśnia Szymon Raczkowski, dyrektor sprzedaży CFM w PKO Leasing.

Podobnie jak w przypadku leasingu, klient korzystający z wynajmu długoterminowego decyduje, czy po zakończeniu umowy wykupi użytkowane samochody na własność, czy skorzysta z możliwości ich zwrotu i wymiany na nowe modele. 

Tomasz Sobkowicz 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.