PKO Rotunda zwyciężyła w konkursie „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa”

PKO Rotunda zwyciężyła w konkursie „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa” w kategorii „Realizacja Roku – Budownictwo Kubaturowe”. Członkowie kapituły zwrócili uwagę na nowoczesne rozwiązania technologiczne, wysoką jakość wykonania oraz zachowanie pierwotnego kształtu bryły, a także podkreślili wartość sentymentalną i historyczną budynku.
około min czytania

Nagrodę odebrali Rafał Antczak, wiceprezes PKO Banku Polskiego oraz Małgorzata Winiarek-Gajewska, członek zarządu NDI SA w imieniu generalnego wykonawcy.

Damienty-Rotunda-srodek.jpg

Uroczyste wręczenie „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa” jest zwieńczeniem konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”. Celem konkursu jest uhonorowanie tych osób i firm z branż, a infrastruktury i budownictwa, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami oraz innowacyjnością, przyczyniając się do rozwoju sektora w Polsce.

To kolejna nagroda dla PKO Rotundy: na początku lutego 2020 r. została uznana za najlepszy obiekt publiczny w konkursie „Property Design Awards 2020”, w kategorii „Bryła – obiekty publiczne”.

Projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku. W efekcie powstała nowa Rotunda, która jest nie tylko nowoczesną siedzibą banku, ale także otwartym dla wszystkich i przyjaznym miejscem.

Klienci indywidualni i firmowi mogą korzystać z najnowocześniejszego oddziału PKO Banku Polskiego. Nowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1, gdzie można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć, popracować i wziąć udział w ciekawym wydarzeniu w ramach cyklu „Spotkajmy się w Rotundzie”. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 Diament-Rotunda-srodek2.jpg

Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 r., i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny i akustyczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych.

Budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Dobudowano także zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin, które będą zielone przez cały rok. Fasady mają własny system nawadniania z wykorzystaniem deszczówki. W całej Rotundzie jest prawie 17 tys. roślin: 11,5 tys. posadzono na zewnątrz, a 5,5 tys. wewnątrz budynku.

PKO Rotunda bierze udział w procesie certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM, która ocenia budynki użyteczności publicznej na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych, m.in. zastosowanych materiałów, zużycia energii i wody, gospodarowania odpadami, dostępu do transportu publicznego.