#tarczaantykryzysowa. Zapłać pracownikom część pensji – drugą zapłaci państwo

Dofinansowanie do pensji pracowników przez 3 miesiące – to jeden z pomysłów na ochronę miejsc pracy w firmach, które dotknął kryzys. Rozwiązanie znalazło się w tzw. tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd. To wsparcie dla przedsiębiorców na czas walki z pandemią koronawirusa i związane z nią problemy w utrzymaniu płynności finansowej firm. Dotyczy pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
około min czytania
 

Dla kogo takie rozwiązanie?

Pomoc skierowana jest do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Wsparcie nie jest zależne od wielkości przedsiębiorstwa, ale warunkiem koniecznym jest prowadzenie działalności przez minimum rok i wyraźny spadek obrotów firmy. Sprzedaż towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym musi być o minimum 15 proc. niższa wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przedsiębiorca liczy zatem stosunek łącznych obrotów w ciągu 2 kolejnych miesięcy w okresie po 01.01.2020 r., do łącznych obrotów w analogicznych 2 miesiącach w roku ubiegłym. Druga możliwość jest taka, że firma wykaże, że spadek jej obrotów jest większy niż 25 proc. w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego. Na pewno firma nie może zalegać z podatkami i składkami do III kwartału 2019 r., chyba że zawarła z umowę z ZUS lub urzędem skarbowym w zakresie spłaty zadłużenia. Ważne jest także, by nie było przesłanek do ogłoszenia upadłości.

WAŻNE: Świadczenie może być łączone z innymi instrumentami w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (czytaj więcej), ale pomoc nie może dotyczyć wypłaty środków przeznaczonych na ochronę miejsc pracy tych samych pracowników!

Jaka jest wysokość świadczenia?

W przypadku przestoju ekonomicznego maksymalna kwota dofinansowania na jednego pracownika wyniesie 1533,09 zł netto (w tym składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy od wysokości przyznanego świadczenia, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy). Jeśli firma nie zawiesi działania, a jedynie zmniejszy wymiar czasu pracy pracownika, również może liczyć na wsparcie. W takim przypadku maksymalna kwota dofinansowania na pracownika wyniesie 2452,27 zł (w tym składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy od wysokości przyznanego świadczenia, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy).

Zasady pomocy

  • Wysokość pomocy może ulec zmianie, bo jest ona wyliczana na dzień złożenia wniosku. Świadczenia będą przysługiwać pracodawcy przez 3 miesiące przypadające po dacie podpisania umowy między dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy a przedsiębiorcą. Pomoc ta może ulec wydłużeniu, jeśli rząd w drodze rozporządzenia podejmie taką decyzję.

Jakie dokumenty przygotować?

  1. Kopię porozumienia.
  2. Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń.
  3. Umowę z ZUS lub kopię decyzji urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia (jeżeli przedsiębiorca był w kłopotach i taką umowę zawarł). 

Ponadto przedsiębiorca składa oświadczenia o:

  • posiadaniu statusu przedsiębiorcy,
  • wystąpieniu spadku obrotów gospodarczych,
  • braku przesłanek do ogłoszenia upadłości,
  • niezaleganiu lub zaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, FGŚP lub FP,
  • liczbie pracowników,
  • numerze rachunku bankowego,
  • rodzaju i wysokości otrzymanej pomocy de minimis,
  • obowiązującej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe,
  • nieosiągnięciu przez pracowników uprawnionych do świadczeń kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowne.

Gdzie zgłosić się po dofinansowanie? Wnioski o pomoc w sfinansowaniu płac pracowników należy składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, właściwym dla siedziby firmy. Wniosek będzie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej za pomocą portalu praca.gov.pl. Wypłata świadczeń będzie przekazywana na rachunek bankowy pracodawcy w terminach wynikających z harmonogramów, które będą stanowić część umowy zawartej między dyrektorem WUP a przedsiębiorcą.

Bartosz Piotrowski