Jedna Niepodległa, wszyscy świętujemy

W całym kraju 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ten wyjątkowy dzień można spędzić na wiele sposobów – z rodziną lub przyjaciółmi. Można wybrać się na koncert, na wystawę, do muzeum czy wystartować w biegu niepodległości lub kibicować zawodnikom. Warto zaplanować ten dzień.
około min czytania

Każdy z osobna lub wszyscy razem możemy celebrować rocznicę odzyskania niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w całym kraju organizowane są wydarzenia kulturalne, sportowe, czy edukacyjne, wspierane przez PKO Bank Polski i jego Fundację.

korcz_majewska_.JPG

Święto muzycznie

Filharmonia Warmińsko-Mazurska uczci Święto Niepodległości specjalnym wydarzeniem „Pospieszalscy Wierszem”. Piękna muzyka będzie osnową wielkiej polskiej poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, Marka Grechuty oraz twórców ludowych.

Filharmonia Zielonogórska zaprasza na weekend z niepodległą. Usłyszymy m.in. koncert symfoniczny
Lortzing-Moniuszko – opery w wersji koncertowej oraz koncert kameralny na skrzypce i fortepian.

W Gdańsku, w kościele pw. Świętej Trójcy usłyszymy wyjątkowy koncert Oratorium Pomorskie „Tak Trzeba”. Pieśni patriotyczne wykonają m.in. Natalia Niemen i Grzegorz Wilk. A Opera i Filharmonia Podlaska już 10.11 zapraszają na „Włodzimierz Korcz i Alicja Majewska Niepodległej”.

Bieg dla niepodległej

Święto upamiętniamy także na sportowo. Jak co roku ulicami Rzeszowa przebiegnie PKO Bieg Niepodległości. To już 10 edycja biegu na dystansie 10 km, podczas której zawodnicy tworzą 30-metrową tzw. żywą flagę. Dodatkowo, biegacze mogą pomóc w leczeniu 10-miesięcznej Poli, biorąc udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…”. Start i meta 10. PKO Biegu Niepodległości będą zlokalizowane na rzeszowskim rynku. Zawodnicy wystartują o godz. 11:11, po odśpiewaniu hymnu państwowego. Wszyscy mogą kibicować! 

Radosna historia

Wyjątkowym miejscem do odwiedzenia 11 listopada jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Muzeum powstało na pamiątkę jednego z najbardziej radosnych wydarzeń w historii Polski – odzyskania niepodległości i tak można tu spędzić jego rocznicę. W programie zarówno debata naukowa „Różnorodna Niepodległa”, gawędy i pieśni przy ognisku, wystawa „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” ukazująca bohatera jako męża stanu, ale i osobę prywatną, koncert, spacery po Sulejówku, warsztaty rodzinne czy gra terenowa. Muzeum cały rok organizuje wiele wydarzeń edukacyjnych nie tylko dla młodzieży i prowadzi Klub Nauczyciela Historii.

Przygotuj się do świętowania

Warto przygotować się do świętowania 11 listopada – odświeżyć wiedzę historyczną ale też uzupełnić ją o szersze tło i… ciekawostki. Dlaczego właśnie 11 listopada obchodzimy święto niepodległości? Jakie były pierwsze wyzwania niepodległej Polski? Jaki polski lek konkurował z aspiryną? Jakich wspaniałych mięliśmy sportowców i artystów? Więcej zaskakujących informacji znajdziecie na portalu Bankomania. Wszystkie dowodzą, że II Rzeczypospolita to fascynujący czas. Poznaj go lepiej.

 Ewa Maciejewska