Jak planować dzień, nie tylko, w czasie pandemii? 10 porad dla każdego

Znana aktorka teatralna i filmowa Hanka Bielicka często podkreślała, że w życiu najważniejsze jest, by „każdy moment zawsze czymś wypełnić”. Takie podejście nabiera na znaczeniu w czasie pandemii koronawirusa, gdy – ze względu na liczne obostrzenia –inaczej dysponuje się czasem wolnym. Przedstawiamy 10 pomysłów na planowanie dnia.
około min czytania

W czasie pandemii szczególnie ważne jest, żeby efektywnie wykorzystywać czas i zaplanować swój dzień, znajdując przestrzeń na pracę, relacje z bliskimi, aktywność fizyczną, pasje i rozwój osobisty. W naturze człowieka leży to, że do samodyscypliny potrzebuje precyzyjnego planu – najlepiej godzina po godzinie.

  1. Uprawiaj sport 

Każdy z nas powinien zadbać o aktywność fizyczną. Jest ona szczególnie ważna dla zachowania energii, kondycji, ale przede wszystkim odporności naszych organizmów. Również pozostając w domu warto wyznaczyć sobie konkretne godziny na ćwiczenia fizyczne.

Jak ćwiczyć trenować w czasie pandemii? Zachęcamy do zapoznania się z poradami naszych ekspertów – ambasadorów programu „PKO Biegajmy Razem” Sebastiana Chmary oraz Pawła Januszewskiego. Jeżeli nigdy nie uprawialiście sportu i chcesz zacząć od zera, przeczytajcie ten artykuł.

  1. Czytaj ciekawe lektury

Wisława Szymborska stwierdziła kiedyś, że czytanie to najlepsza rozrywka, jaka została wymyślona przez ludzi. Niestety, według licznych badań Polacy czytają coraz mniej książek. Wynika to z licznych obowiązków i coraz większego znaczenia komputerów i smartfonów w naszym życiu. Czas epidemii jest odpowiedni, żeby to zmienić i sięgnąć po wartościową lekturę. Chcąc propagować bieganie oraz aktywny i zdrowy styl życia, przygotowaliśmy dla Was listę dziesięciu ciekawych książek dotyczących biegania.

  1. Gotuj i odżywiaj się zdrowo

W codziennej gonitwie często odżywialiśmy się na mieście? Będąc w biegu i permanentnie nie mając czasu zdarzało się Wam sięgać po fast foody? To koniec wymówek! Szczególnie dziś można, a wręcz należy, znaleźć czas na gotowanie i zadbać o właściwą dietę. Pamiętajmy, że regularne posiłki są ważne, zwłaszcza w okresie narażenia na infekcję. Więcej w artykule na temat zdrowego odżywiania dla osób biegających.

  1. Zadbaj o sen

Najlepszym sposobem na regenerację jest odpowiednia ilość snu. Wielu z nas nie musi teraz poświęcać czasu na dojazdy, więc łatwiej jest zadbać o odpowiednią ilość przespanych godzin, czyli – w przypadku dorosłego człowieka – 7-8 na dobę.

  1. Zrób porządki w domu i w dokumentach

Okres pandemii to dobry czas, żeby zrobić w domu generalne porządki – pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i „odzyskać” miejsce. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń może pozytywnie wpłynąć na uczucie spokoju i relaksu naszego umysłu.

To samo powinno dotyczyć dokumentów, również tych w formie elektronicznej. Warto wykorzystać większą ilość czasu, zarchiwizować i uporządkować pliki z ostatnich miesięcy, a nawet lat. 

  1. Ucz się języków obcych

Języki obce pozwalają czuć się swobodnie podczas podróży, korzystać z zagranicznych mediów, nawiązywać kontakty czy zdobyć pracę. Warto wykorzystać czas pandemii na podszlifowanie lub naukę innego języka, na co do tej pory nie mieliśmy czasu.

  1. Oglądaj wartościowe filmy

Czas epidemii to dobry moment, żeby obejrzeć wybitne dzieła polskiej i światowej kinematografii. Jest wiele wartościowych filmów, z którymi warto się zapoznać. Takich, które mogą nas zainspirować, zmusić do refleksji, a nawet zrodzić nową pasję lub zmienić sposób myślenia.

  1. Nowe kwalifikacje

W ostatnich miesiącach w internecie przybyło szkoleń online i darmowych webinarów, które pozwalają zdobyć praktyczne umiejętności. Niektóre szkolenia pozwalają na zdobycie certyfikatów. Są wśród nich zarówno dotyczące sprzedaży, pozycjonowania stron SEO, biznesów online, grafiki, programowania i tworzenia stron www, jak i budowania zespołu, zdrowia i sportu.

  1. Relacje z bliskimi i przyjaciółmi

Jeśli do tej pory często brakowało nam czasu dla rodziny lub znajomych, warto to zmienić – zorganizować wideorozmowę, wyjść razem na spacer (oczywiście pamiętając o zaleceniach sanitarnych), obejrzeć razem film lub zrobić wspólny trening (również z powyższą uwagą). Warto też odświeżyć relacje z niektórymi znajomymi, z którymi przez codzienne obowiązki nie widzieliśmy się od lat.

  1. Nowe pasje i rozwiązania

Często pasje determinują nasze życie. Na ich odkrywanie wpływa to, jakie książki czytamy, jakie filmy oglądamy, gdzie wyjeżdżamy, a nawet z kim zawieramy znajomości. Taką pasją może być na przykład zainteresowanie górami, wspinaczką, historią, malarstwem, muzyką, ale też modelarstwem, robieniem witraży czy biżuterii. Warto mieć oczy szeroko otwarte, bo w każdej chwili możemy poznać coś, co nada nowy smak naszemu życiu.

Marek Wiśniewski