Encyklopedia Finansów
Handel internetowy
Handel internetowy polega na kupowaniu towarów oferowanych w internecie. Zamówienia składane są w sklepach internetowych mających swoje witryny w sieci. Na ogół sklepy te oferują wiele form płatności łącznie z zakupami ratalnymi. Towar dostarczany jest w tradycyjny sposób, przez kuriera, pocztą lub do paczkomatów bądź do odbioru osobistego. Prognozy przewidują, że ponad połowa handlu detalicznego w Europie w 2020 roku będzie odbywać się drogą elektroniczną, a wartość sprzedaży z obecnych 450 mld euro do ponad 700 mld euro.
rozwińHasło
Hasło to nasz identyfikator, który potwierdza naszą tożsamość lub uprawnienia. Haseł używamy, żeby zalogować się do komputera, do poczty elektronicznej, smartfona lub do rachunku w banku przez internet. Haseł od najdawniejszych czasów używali szpiedzy i wojskowi. Andrzej Kmicic z „Potopu” podsłuchał hasło, którego używały szwedzkie straże i dzięki temu dostał się do armaty, żeby ją wysadzić. Niestety to wada haseł. Stosunkowo łatwo je wykraść albo podsłuchać. Dlatego w bankach używa się dwuskładnikowego uwierzytelnienia, którego tylko jednym składnikiem jest hasło. Tak czy inaczej trzeba pamiętać, żeby naszych haseł nikomu nie zdradzać, bo wtedy ryzykujemy, że nasze pieniądze będą mniej bezpieczne. Hasła nie powinny być też zbyt proste, składać się z niewielu liter lub jednego słowa, gdyż bardzo łatwo je wtedy złamać. Powinny być długie, składać się z dużych i małych liter, cyfr i innych znaków.
rozwińHistoria transakcji
Historia transakcji to wszystkie zrealizowane transakcje, jakich dokonaliśmy z rachunku bankowego. Wszystkie transakcje prezentowane są w niej ze szczegółami, mają dane odbiorcy, dane zleceniodawcy, rodzaj i datę transakcji, walutę oraz kwotę, a także datę jej zaksięgowania. Każda transakcja ma swój unikalny numer. Dzięki temu w wypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości czy została dokonana, i czy wpłynęła na właściwy rachunek po tym numerze można ją zidentyfikować i prześledzić cały jej przebieg.
rozwińHossa
Hossa to długotrwały wzrost cen papierów wartościowych, towarów lub innych instrumentów notowanych na giełdzie, czyli wzrostowy cykl koniunktury, a więc przeciwieństwo bessy. Hossa, podobnie jak bessa dzieli się na kilka faz oddzielonych od siebie korektami – w przypadku hossy – spadkowymi. Najciekawsze jest ostatnia faza hossy, kiedy ceny gwałtownie rosną. Bardzo często tworzą się wówczas bańki spekulacyjne polegające na tym, że gwałtowny i trwały wzrost cen przyciąga wciąż nowych inwestorów, a tym samym przedłużające ostatnią fazę hossy. Gdy taka bańka pęka, następuje gwałtowny krach. Symbolem hossy jest byk – gdyż atakuje on rogami uderzając od dołu do góry. Symbolem giełdy – są postaci walczących ze sobą byka i niedźwiedzia.
rozwiń